Nim w ogóle usłyszałam o czymś takim, jak lunchbox, wiele miesięcy wcześniej miałam do czynienia z bento. Mążonek, jako fan kuchni japońskiej, podczas swojej dawnej wyprawy do Kraju Kwitnącej Wiśni (na długo przed naszym poznaniem) zaopatrzył się w piękny bentobox, stylowe pałeczki w kotki i różnego rodzaju “upiększacze” do bento. Dzięki jego sympatii do tej kuchni jesteśmy również dumnymi posiadaczami ryżowaru, czyli garnka do gotowania ryżu. Absolutnie nie wyobrażam sobie robienia bento bez ryżowaru.

Ale zacznijmy może od tego, czym jest bento. Tradycyjnie w Japonii przygotowywane przez rodziców dla dzieci do szkoły, bento jest posiłkiem bogatym w wartości odżywcze takie, jak błonnik, węglowodany, wapń czy wszelkie witaminy. Bazą niemal każdego bento jest ryż, zazwyczaj biały o krótkich lub średnich ziarnach. W Polsce taki ryż sprzedawany jest głównie jako ryż do sushi w małych paczkach, ale można go też z powodzeniem kupić w paczkach większych, nawet 2 kg czy 5 kg.

Niestety wielu składników, które są powszechnie używane do bento, nie można kupić w Polsce zbyt łatwo. Na szczęście, bento jest potrawą tak uniwersalną, że nawet najbardziej udziwnione składniki można zastąpić czymś prostszym i wygodniejszym.

Największą zaletą bento jest przede wszystkim fakt, że jest ono zdrowe, nawet jeśli do jego tworzenia używa się rzeczy smażonych czy pieczonych. Ryż oraz warzywa w wielu postaciach to podstawa każdego bento, dzięki czemu jest też ono bardzo sycące nawet przy niewysokich wartościach kalorycznych. Oczywiście, bento nie będzie miało 100 kcal nawet przy największych wysiłkach, ale utrzymanie bento poniżej 600-700 kcal jest bardzo osiągalne. Należy też zaznaczyć, że takie przeciętne bento syci głód na przynajmniej 5 godzin, a można je też jeść “na raty”.

Choć od dłuższego czasu nie robiliśmy sobie bento, myślę, że wraz z naszym nowym stylem odżywiania wrócimy do tego prędzej lub później. To wspaniały lunch do pracy, na uczelnię czy nawet na podróż.

Przykładowy bentobox (zdjęcie robione w pociągu)

Przykładowe bento (zdjęcie robione w pociągu)

Advertisements